Bilimsel Araştırma Yöntemleri – Örnek 2: Eleştirel Yaklaşım

Medya ve İletişim Bilimlerinde

Bilimsel Araştırma Yöntemlerine Örnekler

Örnek 2: Eleştirel Yaklaşım

Problem: İnsan eylemliliğinin felsefi ve ahlaki boyutlarını kendine hareket noktası olarak belirleyen etik teorisi, bir edimi (fiili, davranışı) ‘iyi’, ‘doğru’, ‘güzel’, ‘kabul edilebilir’ yapan niteliksel koşulları sorgulamaktadır. Ancak, günlük yaşam pratiklerinin bir eylemi ödev, görev, sorumluluk, tercih ya da izin olarak açığa çıkaran koşulları, çoğu zaman başlangıçtaki sonuçların ortaya çıkmamasına, içeriğin siyasallaşmasına, tartışmaların dünya görüşlerinin sınırlılıkları içine hapsolmasına ve kararların nihai bağlam olarak inanç sistemlerine dayandırılmasına neden olmaktadır. Böylelikle etik prensiplerin çerçevesi, nesnel, tarihsel ve ahlaki değerlerden uzaklaşarak, öznel, anlık ve ideolojik yargılarca belirlenmeye başlamaktadır. Kamuoyunu bilgilendirme ve geniş kitlelere enformasyonu iletme sorumluluğunu üstlendiğini iddia eden medyanın, kapitalist gelişime paralel olarak meslek statüsü elde etme arayışları, profesyonelleşme çabalarını da beraberinde getirmiştir. Medyanın profesyonelleşmesi, toplumsal hegemonyaya yön verenlerin egemenliklerini yeniden üretmelerine ve ana akım medyanın fiili ve söylemsel iktidarını meşrulaştırmasına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda medya profesyonelliği, bir işkolunda çalışanların oto/meta-kontrolü, standartlaşması ve değerler manzumesinde uzlaşmasının ötesinde, ekonomik bir sektörün güç siyasasını oluşturması ve kamusal alanda kendi kimliğini meşrulaştırma çabası olarak okunmalıdır. Medya, kendi gerekliliğini kitleler nezdinde profesyonelleşme ve profesyonelleşmeden geçerek oluşan meslek etiği aracılığıyla kurgulamaktadır.

Amaç: Bu çalışma, medya profesyonelliği ve etik olguları arasındaki bağın, egemen iletişim paradigması tarafından üretilmiş bir ‘sahte bilinç’ kurgusu olduğunu farklı örneklerle ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Önem: Günümüzde iletişim etiğinin medya profesyonelliğinin –ve bu profesyonelliği doğuran global kapitalist pazar yapısının– uzantısı olduğunun kavranması, eleştirel yaklaşımın kendi ortodoks bakış açısını yenilemesi bakımından da büyük önem arz etmektedir.

Yöntem: Çalışmada ‘doğruluk’, ‘nesnellik’, ‘güvenilirlik’, ‘özgürlük’ gibi kavramların literatürde nasıl anlamlandırıldığı ile pratikte hangi biçimlerde kavrandığı karşıtlığı eleştirel yaklaşım içerisinden tartışılacaktır.

Kaynakça:

Derya Tellan, Medya Profesyonelliği ve Etik: Bir İletişim Dilemması, 1 . Uluslararası Medya Çalışmaları Sempozyumu Bildiri Kitabı, Antalya, 2013, s. 71- 77.

Reklamlar

Bilimsel Araştırma Yöntemleri – Örnek 2: Eleştirel Yaklaşım” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Bilimsel Araştırma Yöntemleri (Örnekler) | benimhaber

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s