Mutfaktaki gaz ve duman alarmı neden çalar?

 

agd-3Soru çok basit mutfaktaki gaz ve duman alarmı neden çalar? Cevabı da çok basit olması lazım. Ocakta yemek yanıyordur ve alarm çalar. Ya da süt taşmış ve ocak söndüğü için gaz alarmı çalmaya başlamıştır.

Hayır bunlar ne kadar rasyonel ve beklenen cevaplar ise de bizim sitede ve evde durum hiç böyle değil. Oturduğum Gaziantep’teki Antepia sitesinde mutfaktaki alarm sürekli öter. Sebebi sorulunca yönetimin verdiği cevaplar şöyle:

Çöp kokusundan olabilir.

Yemek kokusundan.

Nem oranı artmıştır ondan alarm verebilir.

Mutfağın havalandırmaya ihtiyacı vardır.

Bahsettiğimiz gaz ve duman alarmı, ama gaz ve duman dışında her şeye öter. Bazen gece 3-4’te öter. Saatlerce mutfakta ocakta bir şey pişmediği ya da mutfağa kimsenin girmediği durumlarda bile öter.

Yönetimi çok arayıp söylememe rağmen ise elektrikçi “değerli” zamanını ayırıp bir türlü gelip bakmamıştır. Üretebildikleri tek çözüm: “Mutfağı havalandırın.” Kış günü mutfak balkon kapısını saatlerce açık tutmamı bekliyorlar.

Kısacası bu alarmdan çok sıkıntı çektik. Ama alarmın komik olan bir yanını daha söyleyeyim. Bazen çocuk mutfaktayken gaz çıkarır. Sağ olsun, alarm hemen öterek bizi uyarır. “Mutfağı havalandırın” der. Yönetimin de tavsiyesi zaten bu yönde. Elektrikçi gönderelim baksın derler mi? Demezler, deseler bile gelen giden yok.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s