Röportaj yapma teknikleri

Yrd. Doç. Dr. Javanshir Gadimov, Zirve Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi

Bir olayla ilgili bilgi edinmek, halkın bakış açısını öğrenmek ve toplumun görüşünü belirlemek için habercilikte başvurulan yöntemlerden biri röportajdır. Röportajlar haberi tamamlayan unsurlardan biridir. Bir trafik kazası yaşandığında muhabir bir görgü tanığı ile röportaj yaparak olayın nasıl gerçekleştiğini öğrenmeye çalışır. Bir konu çerçevesinde tartışma yaşandığında gazeteci taraflar ile röportaj yaparak onların görüşlerini habere yansıtır. Daha geniş kitleyi ya da ülkeyi ilgilendiren olayla ilgili toplumun ne düşündüğünü öğrenmek için ise sokak röportajları yapılır.

Bütün yapılan röportajlardan elde edilen bilgiler doğrultusunda ya bir olayın nasıl yaşandığı öğrenilmeye çalışılır, ya da sokak röportajları örneklerinde bir konuyla ilgili genel görüş belirlenmeye çalışılır.

Jaywalking

1 – SORULARIN HAZIRLANMASI

Röportaj yapılmadan önce belirlenen konu ile ilgili bir araştırma yapılır. Daha sonra ise sorular hazırlanır. Sorular sadece ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevapları verilecek şekilde hazırlanmamalı. Ayrıca sorular çok geniş tutulmamalı. Bu şekilde röportaj yapılan kişinin konu dışı cevaplar verebilir.

Soru sorulmadan önce bir olayla ilgili bilgiler verilerek, daha sonra görüş sorulabilir.

Bazen basit sorular en doğru cevaplar almanın en iyi yoludur.

Röportaj yapılan kişinin ismini sormayı unutmayın.

Cevabı içinde olan, “değil mi?” ile biten, sorular sormayın. Örneğin: GDO’lu gıdalar sağlı için zararlıdır değil mi? Onun yerine “GDO’lu gıdaların sağlığa etkisi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorulabilir.

Alınan cevaplardan bir genelleme yapabilmek için farklı demografik yapıdan insanlara sorular sorun.

Konuşan kişinin sözünü kesmeyin.

Soru sorarken bir görsel öğe kullanmak röportaj yapılan kişinin dikkatini çekmek için iyi bir yöntem.

2 – KAMERA VE ÇEKİM PLANININ AYARLANMASI

Röportaj yapılırken, kameranın açısı, röportaj yapılan kişinin pozisyonu, bakış açısı ve arka plan ayarlanmaması önemlidir.

Röportaj yapan kişi nereye bakmalı?

1YouLookingatMe

Eğer konuşan kişi, izleyici kitlesine hitap etmiyorsa, örneğin televizyon sunucuları ve halka hitaben konuşma yapanlar, kameraya bakmamalı. Röportaj yapan muhabir kameranın sağına ve ya solunda durursa konuşan kişi de ona bakmalı. Bununla röportaj yapan kişi direkt izleyiciye konuşuyor olmayacak. Ayrıca kamerayı da konuşan kişi ile aynı seviyeye getirmeli. Bu şekilde röportaj veren kişi kameraya üstten ya da alttan bakmış olmayacak.

Bakış boşluğu: Üçte bir kuralı

Ruleofthirds-ON

Üçte bir kuralı uygulanmalı. Kamerada kadrajı ayarlarken, çerçeve üçe bölünerek, kişiyi bakış açısının tersi taraftaki üçüncü çizgiye yerleştirmek gerekiyor. Bununla kişinin arkasında anlamsız boşluk oluşmaz ve bakış açısı tarafından dengeli bir görüntü sağlar.

Arka plan

3WhatsGoingonBackThere

Röportaj yaparken, kişinin arkasının beyaz bir duvara dönük yapmaktansa arkada ne yaşandığını gösteren bir arka plan seçilmeli. Bu da izleyiciye kişinin nerede olduğuyla ilgili bir fikir verir. Ancak arka planda çok fazla kargaşa olması durumunda ise izleyici konuşan kişinin ne söylediğinden çok arkada ne olduğuyla ilgilenir.

Çekim ölçekleri

cekim plan

Çekim planlarını baş plan, omuz plan, göğüs plan, bel plan ve boy plan şeklinde sıralayabiliriz. Çekim planının belirlerken, röportaj yapan kişinin başı ile kadrajın üstü arasında çok az bir boşluk bırakılmalı. Eğer tek kamera ile çekim yapılıyorsa konuşan kişinin hem yüz ifadelerini hem de hareketlerini gösterecek ne çok uzak ne de çok yakın bir plan seçilmeli. Ancak eğer iki kamera ile çekim yapıyorsanız bunu daha yakın detaylar çekmek için kullanabilirsiniz. Örneğin baş plan ve ellerden detaylar.

Muhabirin de göründüğü röportaj

6TwoShot

Muhabirinde göründüğü röportajda ise ilk iki kuralı uygulamak zordur.

Cep telefonu ile röportaj yapanlar için…

cep telefonu cekim

Cep telefonunu nasıl tutulur.

Detay görüntü

Haberlerde röportaj görüntülerine ek olarak olay yeri, ya da sokak röportajlarının yapıldığı yerden detay görüntüler habere renk katar.

Benzer yazılar:

Haber Yazmak: Başlık (1)

Haber Yazmak: Başlık (2)

Haber Yazmak ve Sık Yapılan Yanlışlar – Sunum 

Reklamlar

Röportaj yapma teknikleri” üzerine 3 yorum

  1. Geri bildirim: Haber Yazma: Başlık (1) | benimhaber

  2. Geri bildirim: Haber Yazmak: Başlık (2) | benimhaber

  3. Geri bildirim: Haber Yazmak ve Sık Yapılan Yanlışlar – Sunum | benimhaber

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s