Jüpiter’in uydusu Europa’nın yüzeyindeki kan kırmızısı izler ve damarlar

Blood-red_scars_and_veins_on_EuropaJüpiter’in uydusu Europa, yüzeyindeki ilginç çizgiler ile ilgi çekiyor. NASA’nın uzay aracı Galileo tarafından gönderilen görüntü biyolojik bir varlığı anımsatıyor. Europa’nın yüzeyindeki derin kırmızı izler gözdeki kırmızı damarlara benzetiliyor.

Geçmişte Europa’nın yanından bir kaç uzay aracı geçmişti. Galileo ise Jüpiter’i yörüngesinde bulunduğu 1995 ile 2003 yılları arasında Europa’yı detaylı incelemişti.

Galileo tarafından gönderilen bilgiler, Europa’nın buz yüzeyinin altında derin sıvı denizleri olduğu teorilerini destekliyor. Uzay aracı ayrıca Europa’da ‘ekzosfer’ izleri bulmuştu.

Jüpiter’in Europa, Ganymede ve Callisto uydularının araştırılması, Avrupa Uzay Ajansı’nın JUpiter ICy moons Explorer (Juice) misyonunun 2030 yılında gezegene ulaşması ile devam edecek. NASA da Europa’yı araştırmaya devam edecek yeni bir programa ise 2020 yılı civarında başlayacak.

Jüpiter’in buzlu yüzeyindeki kırmızı çizgiler ise bazıları binlerce kilometreye kadar uzanan akıntılardır. Bu akıntıların rengini Europa’nın derinliklerinde yükselen minerallerden, muhtemelen de tuzlardan aldığı belirtiliyor.

Bu fotoğraf NASA’nın 1995 ve 1998 yılları arasında farklı filtreler kullanarak çektiği fotoğrafların birleşimi sonucu oluşturuldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s