IŞİD, Musul’da 8 bin nadir kitap ve el yazmasını yaktı

IŞİD’in Irak’ın Musul şehrinde halk kütüphanesini bombaladığı ve binlerce kitap ile birlikte aralarında 8 bin nadir kitap ve el yazmasını da yaktığı bildirildi. Kitaplar arasında Osmanlı döneminden kalma eserler de bulunuyor.

Kütüphane Müdürü Hanim El Taan, “IŞİD militanları Musul Halk Kütüphanesi’ni bombaladı. El yapımı bombalar kullandılar.” dedi. Musul’daki nüfuzlu kişiler IŞİD’i kütüphaneye dokunmama konusunda ikna etmeye çalışsa da başarılı olamadılar.

Kütüphanenin eski müdür yardımcısı Gusay El Farac ise Musul Halk Kütüphanesi’nin şimdiki Irak devletinin doğduğu 1921 yılında kurulduğunu anlattı.

Kütüphanenin değerli koleksiyonunda 18. yüzyıldan kalma el yazma eserler, 19. yüzyılda Irak’ın ilk matbaasında basılan Süryanice kitaplar, Osmanlı dönemi kitapları, 20. yüzyılın başlarında yayınlanan Irak gazeteleri ve eski dönemlerde kullanılan antik usturlap, kum saati gibi eşyalar bulunuyordu.

Kütüphane ayrıca son bir asırda Musul’un önemli ailelerinin özel kitap koleksiyonlarına da ev sahipliği yapıyordu.

Irak’ın 2003 yılındaki ABD işgali sırasında kütüphane çeteler tarafından yağmalansa da yakın çevrede yaşayan insanlar kitapların önemli bir kısmını kurtarabilmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s