İETT’den bebek arabalarına yasak getirildi iddiası

İSTANBUL – İstanbul’daki otobüslerde, güvenlik gerekçeleriyle otobüslerde bebek arabalarının açık şekilde seyahat edilmesine İETT tarafından yasak getirildiği iddia edildi.

İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş., bir vatandaşın şikayeti üzerine otobüslerde  bebek arabasının açık seyahat edilmesinin güvenlik ve İETT talimatları gereği yasak olduğunu belirtti.

Vatandaşlar ise bebekler için otobüslerde en güvenli yerin kendi emniyet kemeri, freni bulunan bebek arabaları olduğunu savunuyor. Biri bebek arabasında, iki çocuğu ile otobüste seyahat eden bir annenin hem bebek arabasını kapatması, hem de küçük bebeğini kucağında tutması hiç de kolay değil. Birçok otobüs şoförü bebek arabalarının açık şekilde otobüslere alınmasına bir şey demezken, bazı şoförler ise yasak olduğu gerekçesi ile bebek arabalarını kapattırıyor.

Bu arada İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. otobüslerde bebek aralarına İETT tarafından yasak getirildiğini savunurken, bazı İETT otobüslerinde ise engelli vatandaşlar için ayrılan yerde hem tekerlekli sandalye hem de bebek arabası için ayrıldığını gösteren işaretler dikkat çekiyor.

Şikayet üzerine ise İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş.’den şöyle bir açıklama yapıldı: “Toplu taşıma kullanan bilinçli bir vatandaş olarak gösterdiğiniz duyarlılık adına teşekkür ederiz. Şüphesiz toplu taşıma anlayışına yeni bir soluk getiren İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. sizlerin görüş ve katkılarıyla hizmet kalitesini artırarak sürdürecektir.19.07.2012 tarihli şikayetiniz ile ilgili olarak gerekli yasal prosedür yapılarak şoför personelin sözlü ve yazılı ifadelerine başvurulmuştur. Gerek daha önce yaşanan istenmeyen kazalar ve gerekse İ.E.T.T. talimatları gereği bebek arabalarının kapatılmadan otobüslere alınması yasaklanmıştır. Bu yasağın nedeni asla fazladan yolcu taşımak olmadığı gibi aksine trafikte oluşabilecek ani bir manevra sonucu kayan bebek arabasının herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemesi içindir. Geçmişte benzer örnekler yaşandığından, özürlü sandalyesi için yapılan yer dahi özel düzenek ile kontrol altına alınarak emniyet kemeri ile sabitlenmesi sağlanmıştır. Benzer sabitlenme bebek arabaları için uygulanamadığından bu şekilde bir karar alınmıştır.”

(GÜNCEL – Date : 11.10.12 Time 17:03)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s