Ermenistan’da Macaristan konsolosluğuna saldırı

ERİVAN – Ermenistan’ın başkenti Erivan’da izinsiz gösteri yapan bir grubun Macaristan konsolosluğuna saldırdığı bildirildi. Göstericiler konsolosluğa domates atarken, binanın önündeki Macar bayrağını indirerek ayakları altında çiğnedi.

Erivan’da, 2004 yılında Ermeni bir subayı öldürdüğü için ömür boyu hapse mahkum edilen Azerbaycanlı subayı Azerbaycan’a iade ettiği için Macaristan aleyhinde gösteri düzenledi. İzinsiz yapılan gösteride protestocular ölen Ermeni subayın fotoğrafları taşıdı ve slogan atarak Erivan’daki Macaristan konsolosluğuna yürüdü. Öfkeli kalabalık Macaristan konsolosluğuna domates atarken, binanın önündeki bayrağı da indirerek ayakları altında çiğnedi.

Göstericiler ayrıca Azerbaycanlı subay Ramil Seferov’un da fotoğrafını yaktı. Göstericilere polisin müdahale etmemesi ise dikkat çekti.

2004 yılında NATO’nun Barış İçin Ortaklık programı çerçevesinde Macaristan’da katıldığı seminerde, Azerbaycan bayrağını ayakları altına alan bir Ermeni subayı öldüren Azerbaycanlı subay Ramil Seferov dün ülkesine döndü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, özel bir kararname ile Ramil Seferov’u affederken, af kararı ülkede büyük sevinçle karşılandı. Seferov’un evi ziyaretçi akınına uğradı.

Seferov, ülkesinde coşku ile karşılanırken, Ermenistan Azeri subayın iade edilmesi sebebiyle Macaristan ile diplomatik ilişkileri kesti. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan dün yaptığı açıklamada, Budapeşte ile ‘diplomatik ve tüm resmî’ ilişkileri kestiklerini duyurdu.

Macaristan’da 8 yıldan beri cezaevinde bulunan Ramil Seferov, Azeri bayrağını yere atmak ve kendisine küfretmekle suçladığı Ermeni subay Gurgen Margaryan’ı olay yerindeki yangın söndürme kutusunda bulunan balta ile öldürmüştü.

(DÜNYA – Date : 01.09.12 Time 12:12)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s